pondělí, února 20, 2006

Ctenarky Economistu

V cele familii jsem jedinej ekonom, takze by se dalo predpokladat, ze The Economist bude mym ctivem. Opak je bohuzel pravdou. Obvykle se k novemu vydani dostanu jako posledni a obcas mi ho ani neukazou.
Prvni se na casopis vrhne Liza. Zajima ji predevsim igelitovy obal, se kterym se rada popere a rozcupuje jej na cimpr campr. Obcas se pritom popere i s mamou, neb ta ma utkvelou predstavu, ze pytliky od Economistu se musi zachovat v celistvem stavu a vyuzivat pro premistovani domovniho odpadu z kuchyne do popelnic.
Kdyz je Economist obnazen, vlozi se do hry Evita. Do kazdeho cisla jsou vlozeny ci vsity cerveny karticky, ktere lakaji potencialni predplatitele. Nase priserky lakaji tim, ze je treba v te hromade stranek karticky najit, vytrhnout, poradne zmackat, rozcupovat a v Lizine pripade jeste rozzuzlat na kasi.
Teprve pote co je casopis obnazen a vykuchan, zacnou damy objevovat jeho informacni hodnotu. Maji sice dva metry detskych knih, vsech kategorii od 0 do 4 let, ale ty slouzi jen jako lapace prachu na polici (Evita knihu trikrat precte a umi ji nazpamet, cimz ji prestane zajimat, a Liza je akorat tak zuzla). Economist chodi kazdy tyden, tak je porad co objevovat (a trhat a zuzlat atd.).
Pismenka se priserkam moc nepaci; fandi predevsim reklamam nadnarodnich korporaci. Napriklad nad reklamou Intelu (Leap forward ci tak neco) dokaze E. meditovat ctvrt hodiny, jak "hapcek" skace pres vodu, preco skace pres vodu, a co sa stane, kdyz spadne do vody ... Kdyz ji dojdou argumenty, tak to vezme jeste jednou od zacatku anglicky, aby nahodou nemusela prestat svitorit. Liza segre zavidi a chce taky objevovat taje obrazku, coz konci velkou pretahovanou a naslednou ztratou integrity neboheho Economistu.
Kdyz uz priserky funej do perin, dostane se k "predprectenemu" cislu Slavka. Cte cele cislo poctive od a do z, pocinaje kulturni sekci. Puvodne kulturou i koncila, ale ted uz cte i business. Mam podezreni, ze to cte predevsim z estetickych duvodu - kazdou chvili po mne chce, abych ji vygooglil presny vyznam nejakeho (britskeho) idiomu, kterymi Economist clanky opepruje. Kdyz uz to hledam, tak si ten clanek, stejne jako zbytek Economistu, prectu online. Papirova verze je holt jen pro damy. Posted by Picasa

Žádné komentáře: